Bagażnik na narty na dach

Istnieje wiele możliwości transportu nart i kijków na dachu. Ważne jest, aby wybrać właściwą, ponieważ obciążenie może być bardzo różne. Warto zastanowić się nad możliwościami, jakie daje posiadany samochód, np. jeśli posiadamy aluminiowe lub stalowe belki dachowe, możemy poszukać bagażnika dachowego mocowanego do nich; jeśli na samochodzie znajduje się zaczep, dobrym wyborem będzie bagażnik tylny wykorzystujący go podczas transportu sprzętu; w nietypowych przypadkach również można znaleźć rozwiązanie, ale trzeba pamiętać, że wówczas należy odpowiednio dobrać parametry i możliwości.

Bagażnik na narty na dach przeznaczony jest do przewozu stosunkowo dużej ilości ładunku. Wyposażone są w specjalne uchwyty na narty (z możliwością mocowania ich parami), a także dodatkowe pasy i uchwyty do przewożenia desek snowboardowych i innego sprzętu sportowego. Te mogą mieć różną konstrukcję: niektóre przypominają skrzynie z pokrywami, które można rozsunąć, aby pomieścić nawet duże elementy sprzętu, niektóre są w całości wykonane z metalu, inne mają dodatkowe elementy, które sprawiają, że transport jest wygodniejszy i praktyczniejszy.

Ponieważ bagażnik na narty na dach jest dość skomplikowaną i rozbudowaną konstrukcją, powinien być dobrany z należytą starannością. Po pierwsze, przed zakupem musimy sprawdzić nasz pojazd. Jeśli jego belki dachowe wykonane są ze stali lub aluminium, to możemy śmiało wybrać bagażnik montowany bezpośrednio do podstawy samochodu. W większości przypadków będzie to więcej niż wystarczające dla całego sprzętu narciarskiego. Jeśli jednak samochód posiada zaczep i chcemy wykorzystać tę możliwość do transportu nart podczas jazdy po drogach śnieżnych lub szutrowych, to z pewnością przyda się inny, dostosowany do tego przypadku bagażnik.

Cena takich akcesoriów jest bardzo zróżnicowana w zależności od ich konstrukcji i producenta. Tani model będzie kosztował kilkaset złotych, podczas gdy wysokiej klasy marka może kosztować blisko tysiąca.